Masaż sportowy to jedna z bardzo ważnych gałęzi form odnowy biologicznej każdego sportowca zawodowego oraz amatorskiego. Ta bardzo powszechna wśród sportowców praktyka pracy z ciałem znajduje swoje bardzo szerokie zastosowanie w każdym planie treningowych.
O ile każdy wie, że ciężka praca na treningu daje najlepsze rezultaty w późniejszych występach na zawodach, to jednak spora część ludzi nie wie, że odpowiedni odpoczynek i odpowiednia jego dawka jest też równie istotna, by forma w trakcie sezonu była na jak najwyższym poziomie. I tutaj masaż sportowy ma bardzo dużo do powiedzenia, gdyż używany jest nie tylko do leczenia kontuzji, ale przede wszystkim do odpowiedniego wsparcia zmęczonych mięśni po ciężkich treningach, by były gotowe na następny wysiłek.
Można więc założyć, że ten rodzaj masażu jest wiernym towarzyszem przy procesie budowania formy przez zawodnika. Praca ta przynosi bardzo wiele korzyści, między innymi:
- zwiększenie zakresu ruchów i elastyczności mięśni, co sprawia, że mięśnie są bardziej wydajne.
- lepsze dotlenienie i poprawę metabolizmu tkanek, szybszą wymianę substancji odżywczych między krwią, a komórkami;
- szybszy powrót sportowca do formy po kontuzji lub po mikrourazie;
- szybszy czas regeneracji między treningami. Oczyszczenie organizmu z toksyn i przywrócenie mięśni do wykorzystania pełnych możliwości;
- zapobieganie urazom i leczenie kontuzji.
Masaż sportowy, w zależności od etapu treningów i od indywidualnych potrzeb sportowca dzieli się na:
- treningowy;
- przedstartowy;
- powysiłkowy;
Każdy z tych rodzajów masażu różni się pewnymi drobiazgami, na które terapeuta musi zwrócić uwagę. Są to przede wszystkim intensywność pracy, głębokość pracy na tkance, czas trwania takiego masażu, czy chociażby dobre rozpisanie w konkretnej fazie treningowej, przed głównym startem oraz po zakończeniu zawodów.