Reedukacja ruchowa
Nasze funkcjonowanie na co dzień w dużej mierze odbywa się poprzez poruszanie się. Ciało człowieka jest zaprojektowane w taki sposób by ciągle uczestniczyło w ruchu. Idealnym przykładem na to są malutkie dzieci, które są w nieustannym biegu. Zmuszenie dziecka do siedzenia w jednym miejscu przez dłuższy czas jest niemal nieosiągalne. Układ narządu ruchu do prawidłowego rozwoju potrzebuje ciągłej eksploracji otaczającego otoczenia bez względu na wiek. Problemem jaki spotykamy w dzisiejszych czasach jest niestety nieodpowiednie używanie naszego aparatu lokomotorycznego, zbyt duże przeciążenia treningowe, ciągłe wykonywanie tych samych czynności ruchowych lub po prostu siedzący tryb życia. To niestety powoduje szereg niekorzystnych zmian, które mogę przejawiać się problematyką narządu ruchu, jego dolegliwościami bólowymi oraz zmianami metabolicznymi organizmu.
To powoduje utracenie umiejętności ruchowych, które są wpisane w naszą matrycę. Bardzo często w wyniku pojawiających się urazów, w szczególności tych niedoleczonych, czy dolegliwości bólowych, nasze ciało samo szuka wyjścia z opresji i dostosowuje się swoim ruchem w taki sposób, by dany ruch, czy całe poruszanie się było jak najmniej bolesne. Jeśli sytuacja trwa długotrwale organizm sam poszuka najlepszego rozwiązania, które niestety odłożone w czasie może spowodować dolegliwości bólowe w zupełnie innym miejscu w ciele.
Przykładem może być niedoleczony uraz skrętny stawu skokowego. W wyniku kontuzji aparat więzadłowy stopy zostaje osłabiony, nasz chód zmienia się z prawidłowego na taki, który pozwoli nam odciążenie chorej kończyny i na jak najmniejszy odbiór bólu. Dochodzi do zablokowania górnego stawu skokowego, a to z kolei zmniejsza zakres ruchomości w stawie. W wyniku zablokowania i braku prawidłowego zgięcia grzbietowego stopy, po czasie dochodzi także do osłabienia mięśnia pośladkowego wielkiego, gdzie jego rolę musi przejąć inna struktura, najczęściej mięsień dwugłowy uda lub mięsień pośladkowy średni. Po takiej kaskadzie zdarzeń, gdy ból w stawie skokowym minął, zaczynamy odczuwać dolegliwości w okolicy biodra, kręgosłupa lub kolana, w ogóle nie podejrzewając o to niedawno skręconą kostkę. Struktura determinuje funkcje i odwrotnie. To jak używasz ciała ma wpływ na jego strukturę, oraz twoja struktura determinuje i stwarza warunki dla twojego funkcjonowania.
Reedukacja ruchowa pozwala na przywrócenie utraconej funkcji ruchowej, czy to w wyniku kontuzji, czy z powodu siedzącego trybu życia lub z innych powodów. Reedukacja to nic innego, jak kształtowanie i uczenie ciała na nowo utraconej kontroli nerwowo – mięśniowej, przywrócenie pamięci ruchowej, poprawa i zmiana nieprawidłowych sekwencji ruchowych, czy nauka całkowicie nowych wzorców.
Regularny i odpowiedni trening reedukacji znacznie poprawia jakość życia.