Czym właściwie jest Zoga?

Zoga Movement to koncepcja terapii wraz z ruchem terapeutycznym dla każdego, kto chce osiągnąć większą swobodę ruchu i postawy. Zoga zmienia relacje ludzkiej struktury z grawitacją i tworzy wiele globalnych i lokalnych wektorów ruchu dostępnych w ciele, by pozwolić tkankom na swobodny ślizg pomiędzy swoimi warstwami. Wykorzystuje linie połączeń powięziowych wg taśm Anatomy Trains do kierowania procesem biomechanicznych interwencji wokół układu mięśniowo-powięziowego. Koncepcja ta ma na celu wspieranie i osiąganie celów integracji strukturalnej oraz wprowadzanie zmian w organizacji przestrzennej systemu powięziowego naszego ciała. Płynność i swoboda ruchu wokół swojej przestrzeni jest tym, co pozwala cieszyć się optymalnym zdrowiem. Zoga Movement stworzona została z myślą, by dodatkowo poprzez ćwiczenia uzyskać większą swobodę i płynność ruchu w ciele oraz by zmienić swoje położenie w polu grawitacji na bardziej wydajne i energooszczędne.

Proces Terapeutyczny Zoga Movement Therapy oparty jest o schemat Integracji Strukturalnej. 12 kroków(12 sesji), którymi podąża się w czasie spotkań obejmują 3 najważniejsze etapy pracy z ciałem: 

– w etapie pierwszym, trwającym 4 pierwsze sesje, zajmujemy się równowagą strukturalną i równomierną mobilnością struktur powierzchownych głównie zorientowanych na globalny ruch ciała w polu grawitacji. Praca na polu fizycznym jest tutaj najbardziej dominująca. Ida Rolf mówiła o tych sesjach, jako tych, które zdejmują powierzchowny ból i mechanizmy obronne. 

– w drugim etapie proces skupia się na równowadze i odczuwaniu ruchu w obszarze głębokich struktur ciała ich świadomości i własnych emocji. Ta część zarezerwowana jest do dokładnej powolnej pracy już nie tylko w polu fizycznym, ale także w polu emocjonalnym i energetycznym ciała. 

– w trzecim etapie dążymy do ustabilizowania i zintegrowania wszystkich poprzednich sesji w celu uzyskania jak największej swobody w ciele wraz ze stabilizacją i pozbyciem się pozostałości ograniczających swobodny ruch struktury ciała w grawitacji. 

Terapia dedykowana jest dla większości schorzeń strukturalnych ciała, wad postawy, nieprawidłowo ułożonych segmentów ciała, zaburzonych wzorców strukturalnych z uwzględnieniem zasobów somatoemocjonalnych i psychosomatycznych.

To także proces dla ludzi szukających większego komfortu w ciele, lepszego i wydajniejszego funkcjonowania w życiu codziennym, w pracy, na treningu oraz dla ludzi szukających metod szeroko pojętego rozwoju osobistego.

W ofercie dostępnych jest kilka opcji procesu związanych głównie z czasem trwania sesji oraz finansami, które są dostosowane pod każdego chętnego(wszystko bardzo elastyczne).

Oferujemy wersję standardową, podstawową oraz rozszerzoną. Prowadzimy także zajęcia grupowe, otwarte dla wszystkich chętnych i dla małych grup.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszam do kontaktu. 

 

Głównymi założeniami Integracji Strukturalnej oraz Zogi są:

  • Poprawa tzw. kinestetycznej inteligencji oraz minimalizacja obszarów, gdzie doszło do amnezji czuciowo – ruchowej.

  • Ułożenie szkieletowe segmentów ciała, tak, by ustawienie kości pozwalało na minimalny wysiłek w pozycji stojącej i w ruchu.

  • Zmniejszenie niepotrzebnego napięcia lub niepotrzebnych ruchów kompensacyjnych w danej czynności

  • Zwiększenie zakresu ruchomości oraz wyrazistości ruchu. Optymalny zakres ruchomości lepiej zrozumiały i dostępny, w granicach ogólnego zdrowia, wieku, historii i genetycznych uwarunkowań

  • Oswobodzenie obszarów bólowych w ciele poprzez bardziej wydajne rozkładanie sił w układzie ruchu

  • Tensegracja, czyli zrównoważenie napięć w całym systemie

Przejście całego procesu 12 kroków(12 sesji terapeutycznych) opisywane było przez Idę Rolf, jako „receptę” na wiele dolegliwości bólowych w ciele. Nawet tych trwających kilka lat.

 

Wielowektorowy ruch ciała daje maksymalne możliwości budowania swobody i płynności ruchu w ciele,
a razem większą możliwość budowania czucia głębokiego i stabilizacji.

Menu